نقد و بررسی دوربین لایکا SL2

 

نمایندگی دوربین لایکا

از معرفی اولین دوربین های میرورلس فول فریم لایکا در سری SL تاکنو.ن چهار سال گذشته است و اکنون با معرفی سری SL2 کمپانی لایکا گامی مهم در مسیر تولید دوربین های میرورلس فول فریم را برداشته است .

نمایندگی دوربین لایکا - تعمیر دوربین لایکا

سنسور فول فریم با کیفیت 3/47 مگاپیکسل

 

در درون بدنه دوربین لایکا SL2 از یک سنسور فول فریم با کیفیت 47MP  به همراه یک پردازشگر از نوع Maestro III استفاده شده است. یکی از قابلیت ها و ویژگی های بسیار مهمی که در دوربینهای SL به چشم می خورند ؛ قابلیت آنها برای استفاده به همراه لنز های سری M می باشد. دوربین جدید لایکا SL2 نیز از همین ویژگی برخوردار بوده و این دوربین نیز قادر است تا از تمامی ویژگی های لنز  های سری M ساخت کمپانی لایکا استفاده کند .

 

بنا بر اعلام رسکی کمپانی لایکا ؛ دوربین SL2 قادراست تا 14 استاپ دامنه دینامیکی را ارایه دهد و با توجه به این شرایط به این نتیجه می توان رسید که دوربین لایکا SL2 عملکردی شبیه به سایر دوربین های میرورلس فول فریم در رزولوشن بالا ارایه می دهد

نمایندگی دوربین لایکا - تعمیر دوربین لایکا

استابیلایزر داخلی 5 محور

 

یکی از شگفت انگیز ترین ویژگی هایی که در این دوربین قرار داده شده اند ؛ استابیلایزر سنسور آن است که دارای عملکرد مکانیکی می باشد . بنا بر اعلام لایکا ؛ استابیلایزر داخل بدنه این دوربین دارای قدرت تثبیت تصویر به میزان 5/5 استاپ می باشد که این حالت قدرت عملکرد دوربین در شرایط ناپایدار و به خصوص قابلیت های آن برای عکاسی در شرایط و محیط های کم نور را تا حد زیادی ارتقا می بخشد.

نمایندگی دوربین لایکا - تعمیر دوربین لایکا

طراحی جدید و شکل ظاهری بدنه

 

اولین دوربین های سری SL به ظاهر خوش دست به نظر می رسیدند و در طراحی آنها در صفحه کامپیوتر جذاب می نمود اما این دوربین ها در دست انسان ؛ حالت راحتی را به وجود نمی آوردند . بدنه آن دوربین از جنس فلز بوده و وزن سنگین به همراه زاویه های تندو تیز در قسمت های مختلف بدنه ؛ از مشخص ترین  اشکالات طراحی آن به شمار می آمدند . دوربین جدید لایکا SL2 نیز تقریبا همین ویژگی ها را دارا می باشد. بدنه فلزی و سنگین هنوز هم در این دوربین دیده می شود اما در هر صورت از زاویه های تیز روی بدنه آن کاسته شده ؛ و این دوربین حالت راحت تری را در درون دست انسان به وجود می آورد .

نمایندگی دوربین لایکا - تعمیر دوربین لایکا

ویزور الکترونیکی

 

دوربین لایکا SL2 دارای یک ویزور الکترونیکی با کیفیت 76/5 میلیون نقطه است. این ویزور از نوع مدور بوده و حالتی شبیه به دوربین های دو چشمی را ارایه می دهد . تصویر داخلی ویزور از شفافیت کامل برخوردار بوده و در زمان عکاسی در محیط های پرنور ؛ یک ابزار کاملا قدرتمند به شمار می آید.

نمایندگی دوربین لایکا - تعمیر دوربین لایکا

صفحه ال سی دی 2/3 اینچی لمسی

 

یکی دیگر از پیشرفت های این دوربین در مقایسه با سری مدل های SL استفاده از یک صفحه نمایشگر ال سی دی با اندازه بزرگتر و رزولوشن بالاتر می باشد. صفحه ال سی دی دوربین لایکا SL2 با رزولوشن 1/2 مگاپیکسل و با برخورداری از ویژگی کنترل لمسی امکان کنترل سریع دوربین و انجام تنظیمات را فراهم می آورد . در طول زمان عکاسی با ویزور الکترونیکی ؛ تغییر حالت فوکوس و تنظیم دقیق نقطه فوکوس با استفاده از جوی استیک و صفحه ال سی دی لمسی ؛ امکان پذیر می باشد .

نمایندگی دوربین لایکا - تعمیر دوربین لایکا

دو درگاه کارت حافظه UHS-II

 

این دوربین دارای دو درگاه کارت حافظه با قابلیت پشتیبانی از UHS-II می باشد . همانگونه که انتظار می رود ؛ درگاه کارت حافظه دوم ؛ امکان تهیه  فایل پشتیبان ؛ کپی کردن فایل ها و دسته بندی فایل ها بر اساس نوع فایل را فراهم می آورد .

نمایندگی دوربین لایکا - تعمیر دوربین لایکا

مود مولتی شات 'Multishot'

 

این دوربین دارای گزینه ای به نام مود مولتی شات 'Multishot' می باشد که در زمان استفاده از آن ؛ عکس هایی با حالت های نوردهی متفاوت به دست آمده و با ترکیب این عکس ها یک فایل DNG تا رزولوشن 187 مگاپیکسل را می توان به دست آورد.

نمایندگی دوربین لایکا - تعمیر دوربین لایکا

حالت عکاسی متوالی و قابلیت تعقیب سوژه

 

به طور معمول دوربین های لایکا در زمره دوربین های پر سرعت قرار داده نمی شوند اما در هر صورت دوربین لایکا SL2 یک دوربین با سرعت بالا به شمار می آید . بالاترین سرعت عکاسی متوالی با این دوربین حدود 20 فریم بر ثانیه در حالت استفاده از شاتر الکترونیک و 10 فریم بر ثانیه در زمان استفاده از شاتر مکانیکی می باشد.

 

سیستم اتوفوکوس تشخیص سوژه این دوربین نیز از عملکردی مشابه با دوربین های پاناسونیک برخوردار است و قابلیت های تشخیص چهره ؛ چشم و بدن در آن وجود دارد. تعداد نقاط اتوفوکوس آن 225 عدد بوده و سیستم اتوفوکوس از نوع تشخیص کنتراست می باشد.

نمایندگی دوربین لایکا - تعمیر دوربین لایکا

فیلمبرداری

 

دوربین لایکا Leica SL2 گزینه های متعددی را در زمان فیلمبرداری ارایه می دهد اما یکی از بارزترین ویژگی های آن ارایه رزولوشن 4k/60p می باشد. فیلمبرداری 4K با استفاده از تمام سطح سنسور انجام می شود . با این دوربین امکان ارایه رزولوشن بالاتر در 5K/30p نیز وجود دارد که در هر صورت با کمی کراپ همراه خواهد بود .

در زمان استفاده از کیفیت HD این دوربین قادر به ارایه 180 فریم بر ثانیه می باشد . و حالت کاملا جدید Cine mode’ دوربین را در وضعیت کاملا دستی قرار داده و تمامی تنظیمات لازم برای فیلمبرداری را در اختیار کاربر قرار می دهد  .